Ana Sayfa > Sözlük

Hosting Nedir?
Hosting, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların İnternet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır. İnternet’te site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, İnternet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir. Web sitesine ait dosyaları saklayan ve İnternet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Alan Adı (Domain) nedir?
Bir siteye giriş yapabilmek için bir alan adına ihtiyaç duyulmaktadır. Alan adı, bir siteye girmek için tek başına da yeterli olamamaktadır. Alan adı, hangi hosting sunucusuna gitmeniz gerektiğini sizin için otomatik olarak gerçekleştirir ve sizi o hosting sunucusuna yönlendirir. Aslında Alan adı satın aldığınız değil kiralanan bir hizmettir. Bir alan adı en az bir yıl olarak en fazla 10 yıl olmak üzere tescil edilebilmektedir.

Host Adedi Nedir?
Bir hosting paketiyle yayınlanabilecek farklı site sayısıdır. Bazı hosting paketleri, birden fazla host adedine sahiptir. Bu paketlerde bulunan host adedi ile belirtilen adet kadar site yayını yapılabilir.

Disk Alanı Nedir?
Web sitesinin barındırıldığı sunucu içerisinde bulunan depolama alanıdır. Sitenin disk alan boyutu yayın ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla olacak bir site düşünülüyorsa, sitenin yayınlandığı alanın boyutunun da büyük olması gerekir. Sitede bol resim, müzik, diğer dosyalar ve e-posta hizmet ihtiyacı varsa, site alanının büyük olmasına özen gösterilmelidir.

Aylık Trafik Nedir?
Aylık veri transfer limiti anlamına gelir. Bir web sitesine gelen ziyaretçilerin istekleri, E-posta ve FTP gibi servislerin trafik kullanımı sonucu ağ üzerinden giden ve gelen elektronik veri miktarı, trafik kotasını dolduran ve etki eden öğelerdir. Ziyaretçiler adres satırına bir site adresi girdiklerinde tarayıcı sunucudan o sitenin ilgili sayfasını ister ve sunucu ile ziyaretçinin tarayıcısı arasında bir veri iletişimi olur. Web sitesi ne kadar çok ziyaretçi sayısına sahipse doğru orantılı olarak bir o kadar çok bant genişliğine ihtiyacı olacaktır.

E-posta Adedi Nedir?
Satın alınan hosting paketinin maksimum sayıdaki e-posta adedidir. Her hosting paketinin belirli bir e-posta adet limiti vardır. Giriş seviyesindeki paketlerde 5 ila 50 arası e-posta desteği bulunurken, daha büyük paketlerde sınırsız e-posta adedi bulunmaktadır.

HTML Nedir?
En yaygın kullanılan metin tabanlı web yayın dilidir. HTML, bir programlama dili olarak tanımlanamaz. Zira HTML kodlarıyla kendi başına çalışan bir program yazılamaz. Ancak bu dili yorumlayabilen programlar aracılığıyla çalışabilen programlar yazılabilir. Programlama dili denilememesinin nedeni tam olarak budur. Temel gereği yazı, görüntü, video gibi değişik verileri ve bunları içeren sayfaları birbirine basitçe bağlamak, buna ek olarak söz konusu sayfaların web tarayıcısı yazılımları tarafından düzgün olarak görüntülenmesi için gerekli kuralları belirlemektir.

WHM / cPanel Nedir?
cPanel, hosting hizmetini yönetebilmek için kullanılmaktadır. Bu şekilde bir hosting kullanıcısı kendi e-postalarını ve veritabanlarını yönetebilir, sitesiyle ilgili detaylı istatistiklere erişebilir. Bir çok özelliğin barındırıldığı bu kontrol paneli ile siteye kolayca hakim olunabilmektedir.

cPanel Nedir?
Web hosting kontrol panelleri arasında lider konumdadır. cPanel’in tercih edilme sebeplerinden birisi ve en önemlisi kuşkusuz kolay kullanıma sahip olmasıdır. cPanel müşterilerine sunduğu kolay arayüz ve çeşitli modifikasyonlarla büyük başarılar elde eden bir paneldir. cPanel arayüzünü daha kullanışlı hale getirmek için birçok eklentiye sahiptir. Ontek tarafından kullanılan cPanel, Türkçe arayüze sahiptir.

WHM Nedir?
Platin paketlerimizde bulunan bu panel sayesinde, müşterilerimiz Platin paketlerindeki hosting sayısı kadar hosting açabilmektedirler. Bu hostinglerin limitlerini ve kapasitelerini belirleyerek kendi müşterilerine cPanel hosting paneliyle birlikte hosting hizmeti verebilmektedirler . WHM kullanımıyla ilgili detaylı bilgiyi sitemizdeki bilgi bankasından bulabilirsiniz.

Veritabanı Adedi Nedir?
Bir web sitesinden yayınlanan farklı uygulamalar farklı veritabanları gerektirebilir. Sitenin ana sayfasında farklı bir veritabanı, galeri bölümünde farklı bir veritabanı ve iletişim bölümünde de farklı bir veritabanı kullanmak gerekebilir. Böyle durumlarda hosting limiti kaç adet veritabanına izin veriyorsa, o adet kadar veritabanı açmak mümkün olacaktır.

Alt alan adı Nedir?
Alt alan adı, asıl alan adının başına eklediğiniz ve arada . (nokta) bulunan isimdir. Bu şekilde alt alan adı mevcut hosting limitleri dahilinde farklı bir site olarak çalışabilir.
Örneğin;
 Alan adı: ontek.com.tr
 Alt alan adı: destek.ontek.com.tr

Park Edilmiş Alan Adı Nedir?
Park edilmiş bir alan adına örnek olarak şunu verebiliriz: Ontek, www.ontek.com.tr ve www.ontek.net.tr alan adlarına sahiptir. Fakat firmamızın hazır olan tek bir web sitesi bulunmaktadır. Ziyaretçiler web tarayıcısına bu iki alan adından herhangi birini kullanarak web sitenize erişebilirler.

E-Posta Yönlendirme Nedir?
E-posta yönlendirme, bir e-posta adresine gönderilmiş olan e-postaların otomatik olarak bir başka e-posta adresine gönderilmesi anlamına gelir. Örneğin, cv@adresim.com gibi bir e-posta, otomatik olarak şirketteki yetkili kişiye yönlendirilebilir. Yetkili kişi cv@adresim.com e-posta adresine gelen e-postaları ayrı bir posta kutusunu kontrol etmeden, kendi posta kutusundan almaya başlayacaktır.

POP3 / IMAP Nedir?
POP3 ve IMAP aralarında ufak farklar bulunan e-posta okuma servisleridir. POP3, e-postaları kendi bilgisayarınızda saklar. Eğer isteniyorsa e-postaların bir kopyası sunucuda tutulabilir. IMAP ise e-postaların bir kopyasını klasörlerle birlikte sunucuda saklar.

Webmail Nedir?
Webmail, dünyanın herhangi bir yerinden e-posta hesabına ulaşabilmek için verilen bir hizmettir. İhtiyac olan tek şey sadece İnternet bağlantısı ve web tarayıcısıdır.

Güvenli POP3S / IMAPS Nedir?
SSL güvenli şifreleme teknolojisi kullanarak e-postalar şifrelenmiş bir şekilde kontrol edilebilir. E-posta sunucusuna bağlantı kurulurken SSL ile güvenli bir bağlantı oluşturulur.

E-Posta Spam Koruması Nedir?
İstenmeyen e-postaların %95 oranında Ontek sistemleri tarafından engellenmesidir. Bu sistem sayesinde gereksiz e-postalar kullanıcıyı kesinlikle rahatsız edemez.

E-Posta Virüs Koruması Nedir?
Virüs içeren zararlı e-postaların %99.9 oranında Ontek sistemleri tarafından engellenmesidir. Sunucuda bulunan özel ve gelişmiş bir antivirüs yazılımı, gelen ve giden tüm e-postalar ile verileri tarayarak gelişmiş koruma sağlar.

Otomatik E-Posta Yanıtlayıcı Nedir?
Otomatik e-posta yanıtlayıcı, gelen e-postaları, daha önce ayarlanan şekilde otomatik olarak cevaplayan bir sistemdir. Özellikle tatile çıkmak gibi uzun süreli e-posta yanıtlayamama durumlarında oldukça kullanışlıdır.

DNS Yönetimi Nedir?
DNS hizmeti ile alan adına ait DNS - SOA, A, AAAA, MX, CNAME ve NS kayıtları yönetilebilir. DNS hizmeti, yedekli ve güvenli altyapısı ile tüm değişikliklerinin anında aktif olmasını sağlar.

MX Kayıt Düzenlemesi Nedir?
Bir alan adına ait maillerin hangi sunucudan yayın yapacağıyla ilgili DNS kayıtları, bu özellik ile istenildiği gibi değiştirilebilmektedir.

PHP Nedir?
Dinamik sayfalar oluşturmak için, veri tabanında depolanan verileri okuyarak bu sayfaların oluşturulmasını sağlayan bir programlama dilidir.

Frontpage Nedir?
Eski bir Microsoft teknolojisi olan Frontpage artık geliştirilmediğinden dolayı sunucu tarafında bir takım güvenlik açıklarına sebep olmaktadır. Bu sebeple sunucularımızda Frontpage desteği bulunmamaktadır.

Şifre Korumalı Klasör Nedir?
Sunucu içerisinde bulunan klasörler şifrelenerek sadece klasör sahibinin o klasörlere erişebilmesini sağlayan bir özelliktir.

FTP Girişi Nedir?
FTP ile sitenize dosya yükleyebilir veya sitenizden dosya indirebilirsiniz. Dosya transferi amacıyla yapılan FTP, FTP programı kullanılarak ve özel şifrenizle sitelere bağlanmanızı sağlar.

Ek FTP Hesabı Nedir?
Ana FTP hesabının yanı sıra, ek FTP hesapları oluşturarak ve farklı klasörlere giriş sağlayarak, farklı kişilerin farklı klasörlere dosya alışverişi yapmasını sağlayabilirsiniz.

Anonim FTP Nedir?
Anonim FTP, ziyaretçilerin kullanıcı adı ve şifre belirtmeden İnternet üzerindeki herhangi bir yerde bulunan sunuculardan dökümanlar, dosyalar ve programlar gibi bir çok arşivlenmiş veriyi bilgisayarlarına aktarmasına izin verir. Güvenlik sebebiyle bu özellik Ontek sunucularında kapalıdır.

CGI / Perl Nedir?
PHP gibi bir programlama dili olan CGI / Perl, Linux sistemlerde güvenlik açığına sebep olduğu için Ontek sunucularında kapalıdır. Bu sebeple sitenize cgi/perl dosyası yüklense dahi çalışmayacaktır.

SSH Girişi Nedir?
SSH, ağ üzerindeki bir sunucuya, uzakta bulunan bir başka makineden bağlantı sağlayan bir çeşit uzaktan erişim protokolüdür. SSH girişi güvenlik sebebiyle Ontek müşterilerinin kullanımına sunulmamaktadır.

Ziyaretçi İstatistikleri Nedir?
Ziyaretçiler, bir siteyi ziyaret edip, sayfaları dolaştıklarında, Ontek sunucuları hangi sayfalara girildiği gibi verileri analiz ederek müşterimize sunar.

Site Log Dosyaları Nedir?
Ziyaretçiler, bir siteyi ziyaret edip, sayfaları dolaştıklarında, Ontek sunucuları hangi sayfalara hangi bağlantının yapıldığını kayıt dosyalarına kaydeder. Bu dosyalar istenirse indirilerek gelişmiş analiz programlarında analiz edilebilir.

Ayarlanabilir Hata Sayfaları Nedir?
Web sitelerinde karşılaşılan hata iletilerinin (Örneğin 404 Sayfa bulunamıyor hatası gibi) tercih doğrultusunda grafiksel veya metin olarak yeniden düzenlenebilmesidir.

Web Dosya Yöneticisi Nedir?
cPanel üzerinde bulunan web dosya yöneticisi ile FTP yazılımlarına gerek kalmadan sitedeki tüm dosyalara web üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Erişim sağlanan tüm dosyalar aynı zamanda düzenlenebilmektedir.

Hotlink Koruması Nedir?
Web sitesi sahiplerinin en büyük sorunları arasında izinsiz trafik kullanımı gelir. Bir web sitesinde paylaşılan resim, müzik ve farklı dosyalar, diğer siteler üzerinde doğrudan paylaşılarak site trafiğinin tükenmesine sebep olabilir. Hotlink koruması bu durumun önüne geçerek izinsiz trafik kullanımını engeller.

Otomatik Yazılım Kur Nedir?
Yaklaşık 30 saniyede, bir kaç tıklamayla, bilinen, açık kaynak kodlu yazılımları otomatik olarak kurulum yapmanıza imkan sağlayan bir araçtır.

Hat Kullanım Görüntüleme Nedir?
Bu özellik sayesinde web sitesinin trafik kullanım oranını görüntülenebilir, kullanım durumuna göre gerekli önlemler ve güncellemeler edinilebilir.

PhpMyAdmin Nedir?
phpMyAdmin, PHP ile yazılmış açık kaynak kodlu bir araçtır. Başlıca kullanım amacı İnternet üzerinden MySQL veritabanı yönetimidir. Veritabanı oluşturma ve silme, SQL sorguları çalıştırma gibi işlevleri yapabilen bir web yazılımıdır.

Maksimum CPU Kullanımı Nedir?
Her hosting için belirlenmiş bir CPU kapasite limiti vardır. Ontek sunucuları bu limitin aşılmaması için gerekli önlem mekanizmalarına sahiptir. Yüksek CPU kullanımı bir kaç sebepten kaynaklanabilir. Eğer siteniz yoğun bir ziyaretçi trafiğine sahipse, kullandığınız yazılım işlemci kaynaklarını aşırı derece tüketiyor olabilir. Yazılım optimizasyonu yapılmamış ve APC gibi cache’leme mekanizmalarını kullanmayan PHP programları yüksek CPU kullanımına sebep olabilir. Böyle bir durumda diğer hosting müşterilerimizin problem yaşamaması için CPU limiti devreye girmektedir.

Yedekleme Nedir?
Sistemlerimiz düzenli olarak yedekleme yapmaktadırlar. Sitenizin içeriğinin bir kopyasını yedekleyerek farklı bir alanda tutmaktadırlar. Her hosting paketi günlük yedekleme özelliğiyle gelmektedir. Eğer ayrıca haftalık ve günlük yedekleme hizmeti almak istiyorsanız ekstra ücret karşılığında yedekleme hizmeti alabilirsiniz.

Manuel Yedekleme ve İndirme Nedir?
Ontek hosting panelinde (cPanel) web sitesini yedekleyebilmek ve yedeklenen dosyaları indirebilmek için gerekli olan araçtır. İstenilen zaman cPanele girerek yedek oluşturmak mümkündür. Ayrıca yedeklenen dosyaları indirerek, ekstra kişisel depolama yapmak da mümkündür.

Site Yapım Sihirbazı Nedir?
Site Yapım Sihirbazı ile hızlı ve pratik bir şekilde kodlama bilgisine sahip olmadan kendi sitenizi oluşturabilirsiniz. Sihirbaz içerisinde yer alan yüzlerce hazır tasarımdan istediğinizi tercih ederek sadece bir kaç adımda kendi sitenizi oluşturabilmeniz mümkün. Site yapım sihirbazı daha gelişmiş seçeneklerle tüm hosting paketlerinin içerisinde yer alıyor. Site yapım sihirbazına ayrıca şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Sunucu İşletim Sistemi Nedir?
Hosting hizmeti sağlayan sunucular kişisel bilgisayarlardan çok farklı ve özel işletim sistemi kullanırlar. Ontek olarak sunucularımızda Linux işletim sistemi kullanmaktayız. Burada dikkat edilmesi gereken bir unsur bulunuyor. Müşterilerimizin Ontek sunucularında Linux işletim sisteminin kullanılmasından ötürü kişisel bilgisayarlarında da Linux işletim sistemini kullanma zorunluluğu bulunmuyor. Sunucunun sahip olduğu işletim sistemiyle kişisel bilgisayarların işletim sistemlerinin aynı olması gerekmemektedir.